Teams & Schedules | Sectionals | Directory | Classifications | History/Awards | Forms | Pictures | Home  
       





Featured Articles
 HOME PAGE
 NYS Poll - 11/3
 2014 All-Star Game Invite
 Player Of Week - 7
 Player Of Week - 6
 Player of Week - 5
 Player Of Week - 4
 Player Of Week - 3
 Player of Week - 2
 Player Of Week - 1
 2014 Important Dates
 Yellow Card Policy
 Seeding Points Reference
 NYS Sections
 NSCAA Code of Ethics
 Other Links





Section V
Handbook


            Login | Logout

Section V Soccer 2014

Welcome to the 2014 Section V Boys’ Soccer website

NYS Final Four

Congratulation to our 4 (Fairport, Greece Athena, Livonia and School #58/WOIS) teams from Section V to advance on to the State Final Four this weekend in Middletown.  For a schedule of all of this weekend’s games Click Here to see the brackets for all 5 NYS Classifications.  A schedule for our teams are:

Saturday, 11/15

Class AA: Fairport 2 - Ithaca (4) 1

Class A: Greece Athena 2 - Byram Hills (1) 1 (1 OT)

Class B: Livonia 0 - Beekmantown (7) 1

Class C: School #58/WOIS 1 - Potsdam (10) 0

Western Regionals - Friday, 11/7 & Saturday, 11/8

The Western Regionals will be hosted by Section VI this year and will be played at Hamburg HS on Friday, November 7th and Saturday, November 8th.  All Games will match our Section V Representative vs. the Section VI representative at the times below. 

GOOD LUCK to our Section V Representatives this weekend in these Western Regional State Playoff matches.

Friday, 11/7

Class C: School 58/WOIS 4 - Allegany-Limestone 0

Class B: Livonia 0 - East Aurora 0 (Livonia advances on PKs)

Saturday, 11/8

Class D: Webster Christian 0 - International Prep 4

Class AA: Fairport 1 - Orchard Park 0

Class A: Greece Athena 2 - Williamsville South 1 (OT)

Congratulations to our Sectional Champions

AA: Fairport

A1: Greece Athena

A2: Honeoye Falls-Lima

B: Livonia

C1: School #58/World of Inquiry

C2: Keshequa

D1: Webster Christian

D2: Mount Morris

State Qualifier Games - Tuesday, 11/4

Class A: Greece Athena 3 - HFL 1

Class C: School 58/WOIS 2 - Keshequa 2 (School 58/WOIS advances on PKs)

Class D: Webster Christian 3 - Mount Morris 2

Tuesday, 11/4

Class AA: Fairport 2 - Hilton 1

Saturday, 11/1

Class C2: Bishop Kearney 1 - Keshequa 2 (OT)

Class C1: School 58/World of Inquiry 2 - Red Creek 1

Class B: Livonia 3 - Bath-Haverling 0

Results from Friday, 10/31

Class D1:Webster Christian 2 - CG Finney/Northstar Brighton 1

Class D2:Andover 0 -  Mount Morris 1

Class A1:Pittsford-Mendon 0 - Greece Athena 2

Class A2:HFL 2 - Pittsford-Sutherland 1 (OT)

Coaches

Please sign in to complete your All Greater Rochester ballot and return to Jeff DiVeronica or email it to agr@democratandchronicle.com as soon as possible.

Please be sure to enter your game results as quickly and accurately as possible.  The information on the website is critical and we must ensure it is accurate and up to date.  Thanks and continued Good Luck throughout the season.

The website has been updated for the 2014 Season.  Please enter your schedules and rosters as soon as possible.  If you have any issues with the site or entering your schedule, roster or match results, please email Mike Warren (warrenmj@corning.com) by clicking Here with your key information

If you do not remember your login information, please Click Here to email Mike Warren to get your login information.

Coaches vote each week throughout the season from Thursday through Sunday for the top 7 teams in each classification.  Results will be posted by week on Sunday evening on the Teams & Schedules à Lamont Super 7 Polls page.